Rukiqi: Dora e shtetit ka dështuar të ofrojë përkrahjen për sektorin privat

0
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka kërkuar nga institucionet shtetërore veprim të shpejtë për menaxhimin e situatës me koronavirusin.

Dëmet nga moti, ndahen mbi 1.8 milionë euro për kompensimin e bujqve

0
Qeveria e Kosovës ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural që të ndajë mjete financiare ne vlerë 1,867,107...

Brenda dy jave qeveria me projektligj për tërheqjen e parave të Trustit

0
Qeveria e Kosovës është duke përgatitur një projektligj, i cili përveç zbatimit të Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike, do të mundësojë që kontributpaguesit...

Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat

0
Gjykata Kushtetuese e ka shpallur të pavlefshëm Ligjin për Pagat në sektorin publik, duke e pranuar kërkesën e Avokatit të Popullit pas...

Nga sot Kosova dhe Shqipëria me rrjet të përbashkët energjetik

0
Kosova dhe Shqipëria tash e tutje do të kenë rrjetin e përbashkët energjetik. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, para...

SHBA, 45 milionë njerëz kanë humbur punën për shkak të COVID-19

0
Si pasojë e koronavirusit të ri (COVID-19) në SHBA pa punë kanë mbetur 45 milionë njerëz ndërsa miliarderët fituan 584 miliardë dollarë,...

​Kosova punon vetëm 44.8 % të tokës

0
Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar rezultatet e anketës së ekonomive bujqësore për vitin 2019, ku thuhet se në Kosovë sipërfaqja...

Kosova rrezikon t’i humbas fondet ndërkombëtare, paralajmërohet ulja e pagave në sektorin publik

0
Kosova rrezikon t’i humbë rreth 300 milionë euro nga marrëveshjet financiare ndërkombëtare nëse vazhdohet kështu të kundërshtohet ratifikimi në kuvend.

Aeroporti i Prishtinës hapet të dielën, MSh-ja publikon udhëzimet për udhëtarët

0
Aeroporti i Prishtinës do të hapet më 28 qershor, ndërsa Ministria e Shëndetësisë ka publikuar udhëzimet për mbrojtje nga Covid-19 për udhëtarët...

Turqi, rezervat e Bankës Qendrore arritën në 90.9 miliardë dollarë në maj

0
Banka Qendrore e Turqisë njoftoi se rezervat e saj zyrtare, që nga fundi i majit kanë arritur në 90.9 miliardë dollarë, transmeton...