Apel qytetar, për shqiptarët e Shqipërisë

Shkruan Fadil Maloku Të nderuar qytetar shqiptar, korrupsioni në Shqipëri tashmë është bërë mënyrë e vetme e mbijetesës, ngase,...

Kurti: Unë nuk jam kundër popullit serb, por Serbia është kundër nesh

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, thotë se problemi më i madh aktual për Kosovën në rajon është qëndrimi agresiv i Serbisë....

Bota ka dështuar në luftën kundër torturës

Tortura, një nga krimet më brutale kundër njerëzimit, është një nga krizat kryesore globale në luftën e së cilës vendet kanë dështuar,...

Fitorja e kandidatit opozitar në Stamboll, prova më e fortë se Turqia është një...

Kjo është demokracia funksionale turke: Ekrem Imamogllu zgjidhet kryebashkiaku i ri i Stambollit! Kandidati i republikanëve ka fituar dhe në ripërsëritjen e...

Në Shqipëri po ndodhë një “përleshje asimetrike”, e aktorëve politikë

Per mua ajo cka po ngjane aktualisht në Shqipëri, është dhe ka të bëjë me fenomenin sociologjik, që njihet dhe shquhet...

Për çfarë e ngriti zërin Muhamed Mursi në mbrojtjen e tij?

Nga ESAT FIRAT Ish-presidenti egjiptian Mohamed Morsi dje ndërroi jetë në sallën e gjyqit të qeverisë së ardhur në...

A i duhet Kosovës një reformator, i tipit të Albin Kurtit?

Shkruan: Fadil Maloku 1. Korrupsionin, krimin, hajnin institucionale e nepotizmin alarmues, të ndodhur gjatë gjithë këtyre dy dekadave “lirisë,...

‘Elhamdulilah’ nga Liverpool-i

Shkruan: Faton Abdullahu Po t’u drejtohej Shaqiri me postimin e tij tifozëve të vetë në shqip ‘Lavdi Zotit’ ose...

Kapitalizmi po dështon. A mund të jetë ekonomia islame përgjigja?

Miliarderi Ray Dalio, menaxheri i fondit më të madh botëror Bridgewater, kohët e fundit tronditi botën kur u shpreh se “kapitalizmi po dështon” dhe...

Sonte Nata e Kadrit! Kuptimi dhe mirësitë e saj

Në familjet tona, tashmë ajo nuk është e panjohur. Bëhet fjalë për Natën e Kadrit, e cila është nata më e bekuar dhe...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
178AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Kosovë – Angli, formacionet zyrtare

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshje së shumëpritur mes Kosovës dhe Anglisë, e fundit sa i përket kualifikuesve për Kampionatin Evropian 2020.

Rezistenca ndaj antibiotikëve, një armik që njeh lëvizjen e radhës

Vetëm 70 vjet pas futjes së antibiotikëve në përdorim, një dhuratë e shekullit të 20-të për njerëzimin që mund të kurojë shumë...

Turqia me 1.100 stacione për monitorimin e tërmeteve

Turqia tani ka rreth 1.100 stacione për monitorimin e tërmeteve për të ndihmuar në parashikimin e dridhjeve dhe mbrojtjen e sigurisë publike...

Xhamia Shqiptare në Melburn shënon 50-vjetorin e themelimit

Xhamia Shqiptare në qytetin e Melburnit në Australi, e para në këtë metropol australian, e ndërtuar nga një ndërtesë e zbrazur në...

Turqia kap terroristin e PKK/YPG-së që vrau 18 civilë

Përmes një operacioni të MIT, Turqia kapi terroristin e PKK/YPG-së i cili ka vrarë 18 civilë dhe ka plagosur të paktën 30,...

Kurti edhe sonte në stadiumin “Fadil Vokrri”

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje për herë të dytë do të jetë në stadiumin “Fadil Vokrri” për të përkrahur Kombëtaren e Kosovës.

Paralajmërimi i Albin Kurti: Nuk ka shkëmbim territoresh pa luftë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Abin Kurti, ka folur sërish rreth idesë për shkëmbim të territoreve. Kandidati për kryeministër ka...