Qerbelaja e kohës bashkëkohore

Shkruan: Abdullah Klinaku Kerbela është një qytet në Irak, që te ne përmes shkrimeve dhe poezive njihet si Qerbela. Është vendi, ku ra dëshmor imam...

Hixhreti, ky çast guximi!

Shkruan: Abdullah Klinaku Hixhreti – emigrimi i Pejgamberit s.a.s dhe besimtarëve nga Mekka në Medine, ka refleksione shumë dimensionale. Në fakt sikur të mos kishte...

Kështu ju këshillon hoxha Elvis Naçi për tërmetet

Hoxha i mirënjohur nga Shqipëria me një status në Facebook ju është drejtuar qytetarëve të Shkupit në lidhje me tërmetet duke i këshilluar se...

Akademiku që përktheu Kur’anin e parë në gjuhën shqipe, është asambleist në Komunën e...

Në gjuhën shqipe përkthimet e para të sureve dhe ajete të Kuranit janë bërë nga poeti i madh i letrave shqipe, Naim Frashëri që...

Vatikani, përplotë mëkatarë dhe të pashpresë nga Kosova

Shkruan: Bahri Gashi Nëse Nëna ‘Shën Tereza’, punoi një jetë për ta ç’rrënjosë varfërinë, gjithandej botës, si ka mundësi që pushtetarët tanë, të punojnë çdo...

Vlera e dhjetë ditëve të Dhul-Hixhës

Dhjetë ditët e Dhul-Hixhës janë dhjetë ditë e para të muajit Dhul-Hixhe, sipas kalendarit hixhri, duke përfshi këtu edhe ditën e Arafatit dhe ditët...

Dr.Ismail Bardhi: Demarkacioni si DÉJÀ VU

Shkruan: Ismail BARDHI, Shkup Po e filloj këtë shkrim me një përsëritje të asaj që mjaft është shkruar dhe diskutuar nëpër revistat e mëparshme: çka...

Femra mes shpresave dhe sfidave!

Shkruan: Rovena Tujani Klinaku Çdo të enjte, kur ndjek seancat parlamentare, sheh një numër të madh deputetesh femra që janë ulur të bisedojnë apo negociojnë,...

Protestat kundër korrupsionit, çdo ditë më masive

Protestat e organizuara nga një grup qytetarësh kundër korrupsionit në Kosovë, do të intensifikohen vazhdimisht dhe do të jenë më masive. Sipas organizatorit dhe pjesëmarrësve...

“Tebbet jeda…” – GYLENIT

Me emrin e Zotit “TEBBET JEDA...” – GÜLENIT “Ne gjithmonë në fund i fitojmë fytyrat e të vërtetave tona.” Albert Camus Pas një periudhe thuajse 100-vjeçare ndodhi...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
178AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Amnesty International: Google dhe Facebook abuzojnë me të drejtat e njeriut

Organizata ndërkombëtare e të drejtave të njeriut, Amnesty International tha në një raport të fundit se ajo duhet të detyrojë Google dhe...

Kosova ndër ekipet me lojtarët më të rinj në kualifikimet për “EURO 2020”

Kosova nuk arriti të kualifikohej në Euro 2020, por “Dardanët” mund të mburren së paku me një primat që e kishin gjatë...

Kosnett kërkon sa më shpejt Qeveri: Populli votoi për partitë që thanë se do...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett duke komentuar procesin e zgjedhjeve parlamentare në Kosovë ka thënë se...

Policia shpall në kërkim dy persona për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Drejtoria për Hetimin e Krimeve të Rënda e Policisë në bashkëpunim me Prokurorinë Speciale po e hetojnë vrasjen e politikanit serb Oliver...

Misioni i EULEX-it në Kosovë i lidhur me skandale korruptive, ndërhyrje politike e keqpërdorime...

Të paktën në tri raste penale, EULEX-i kishte ndërhyrë tek gjyqtarët që të akuzuarit të shpallëshin fajtor. Ata donin, që disa politikanë...

Izraeli drejt zgjedhjeve të treta brenda vitit

Lideri i Partisë Blu e Bardhë, Benny Gantz, kundërshtari kryesor i kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu ka dështuar në formimin e qeverisë së...

Trump kërkon ndihmën e Apple për zhvillimin e rrjetit 5G

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se i ka kërkuar shefit të kompanisë së teknologjisë, “Apple”, Tim Cook, të angazhohet...