Histori Ramazani: Agjërimi si ushtar në Beograd në vitin 1970

Nga Mexhid Yvejsi Në vitin 1970 isha në shërbimin ushtarak në Beograd. Mbas disa muajve ja mbrrini muaji i...

Kush i pengoi pushtetarët e pasluftës ta ngrejnë një Gjykatë për krimet serbe në...

Nga Fadil Maloku Kush i pengoi pushtetarët e pasluftës ta ngrejnë një Gjykatë për krimet serbe në Kosovë?! Askush!Ata...

Kushner zbulon planet e “paqes” mes Palestinës dhe Izraelit, por aty nuk shihet paqe,...

Jared Kushner ka zbuluar "format" e reja të planit të ardhshëm të paqes së SHBA-ve për Lindjen e Mesme, duke treguar se...

Kurti: Liderët po pasurohen ndërkaq në Kosovë çdo i dyti është i papunë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në Ditën e të Drejtave të Punëtorëve ka thënë se në Kosovë çdo i...

Fushata e re ushtarake në Mianmar rrezikon të zhdukë të gjithë muslimanët e mbetur...

Nga CJ Werleman Tetëmbëdhjetë muaj kanë kaluar që kur fushata gjenocidiale e Myanmarit detyroi 800 mijë rohinga të iknin nga...

President, re nga provimi historik!

Shkruan: Fadil Maloku Është një thënie e Xh. Orvelit, ku thuhet që; "Nëse, mendimet e prishin gjuhën, atëherë,...

Ish-ministri Agani përmes një letre jep fakte që e sqarojnë “padrejtësinë e bërë ndaj...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ferid Agani, pas shpalljes fajtor dhe dënimit me 2 vjet e gjysmë burgim nga Gjykata Themelore në Prishtinë, i...

Lamtumirë arat e mia!

Shkruan: Mehdi Mulaj Asnjëherë nuk desha të ju braktis, në ju mbolla prodhimin që i vinte erë Kosove. Sa...

Kur hedonizmi material qeveritar, ia huq lakorës së humanizmit njerëzor!

Shkruan: Fadil Maloku - Sociolog Si është e mundur që Qeveria e Kosovës (si...

E PATHËNA / Një intervistë me Thaçin dhe kthim në histori: Si për pak...

“Sa na përket neve në Kosovë, do të donim ta shihnim Britaninë në Bashkimin Evropian – përfundimisht BE-ja nuk do të jetë njësoj...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
177AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Skenari serb për “katastrofë humanitare”, veriu i mbushur me mallra ushqimore e ilaçe

“Katastrofa humanitare” e paralajmëruar nga shteti serb në veri të Kosovës, po dëshmohet të jetë vetëm një skenar i radhës. Kjo pasi...

Shpërthim në qendër të Vjenës, 12 të lënduar

Së paku 12 persona kanë mbetur të lënduar nga një shpërthim në qendër të Vjenës. Disa ndërtesa kanë mbetur...

1.65 ton kokainë dhe heroinë trafikohen në Evropë nga shqiptarët

Policia e Shtetit dhe Prokuroria e Krimeve të Rënda të Shqipërisë kanë qenë pjesëmarrëse dhe kanë luajtur rol aktiv në një tjetër...

Rama: Frika nga drejtësia e ka kthyer opozitën në kamikaze

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka lëshuar sërish akuza për opozitën gjatë fjalimit të mbajtur në bashkinë e Gramshit, për votimet e 30...

Serbia paralajmëron hyrjen masive të mallrave serbe në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq është shprehur sot se qeveria e Serbisë do të fusë mallra serbe në Kosovë – me çdo...

A do ta refuzojnë arabët marrëveshjen për Palestinën, siç e refuzoi Sulltani Osman?

Politikani veteran libanez Walid Joumblatt ka nxjerrë një krahasim ndërmjet reagimit të Perandorisë Osmane ndaj ofertës së themeluesit të Cionizmit Theodor Herzl...

Zhgënjen Patriot Behrami, eliminohet në çerekfinale

Patriot Behrami është mposhtur në çerekfinale nga boksieri Lorenzo Sotomayor me pikë dhe kësisoj ka mbetur pa medalje në Lojërat Evropiane Minsk...