Qerbelaja e kohës bashkëkohore

Shkruan: Abdullah Klinaku Kerbela është një qytet në Irak, që te ne përmes shkrimeve dhe poezive njihet si Qerbela. Është vendi, ku ra dëshmor imam...

Hixhreti, ky çast guximi!

Shkruan: Abdullah Klinaku Hixhreti – emigrimi i Pejgamberit s.a.s dhe besimtarëve nga Mekka në Medine, ka refleksione shumë dimensionale. Në fakt sikur të mos kishte...

Kështu ju këshillon hoxha Elvis Naçi për tërmetet

Hoxha i mirënjohur nga Shqipëria me një status në Facebook ju është drejtuar qytetarëve të Shkupit në lidhje me tërmetet duke i këshilluar se...

Akademiku që përktheu Kur’anin e parë në gjuhën shqipe, është asambleist në Komunën e...

Në gjuhën shqipe përkthimet e para të sureve dhe ajete të Kuranit janë bërë nga poeti i madh i letrave shqipe, Naim Frashëri që...

Vatikani, përplotë mëkatarë dhe të pashpresë nga Kosova

Shkruan: Bahri Gashi Nëse Nëna ‘Shën Tereza’, punoi një jetë për ta ç’rrënjosë varfërinë, gjithandej botës, si ka mundësi që pushtetarët tanë, të punojnë çdo...

Vlera e dhjetë ditëve të Dhul-Hixhës

Dhjetë ditët e Dhul-Hixhës janë dhjetë ditë e para të muajit Dhul-Hixhe, sipas kalendarit hixhri, duke përfshi këtu edhe ditën e Arafatit dhe ditët...

Dr.Ismail Bardhi: Demarkacioni si DÉJÀ VU

Shkruan: Ismail BARDHI, Shkup Po e filloj këtë shkrim me një përsëritje të asaj që mjaft është shkruar dhe diskutuar nëpër revistat e mëparshme: çka...

Femra mes shpresave dhe sfidave!

Shkruan: Rovena Tujani Klinaku Çdo të enjte, kur ndjek seancat parlamentare, sheh një numër të madh deputetesh femra që janë ulur të bisedojnë apo negociojnë,...

Protestat kundër korrupsionit, çdo ditë më masive

Protestat e organizuara nga një grup qytetarësh kundër korrupsionit në Kosovë, do të intensifikohen vazhdimisht dhe do të jenë më masive. Sipas organizatorit dhe pjesëmarrësve...

“Tebbet jeda…” – GYLENIT

Me emrin e Zotit “TEBBET JEDA...” – GÜLENIT “Ne gjithmonë në fund i fitojmë fytyrat e të vërtetave tona.” Albert Camus Pas një periudhe thuajse 100-vjeçare ndodhi...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
176AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Trump: Pushtimi i Iranit do të ishte “vendim shumë i lehtë”

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka deklaruar se pushtimi i Iranit do të ishte një "vendim shumë i lehtë", në kohën kur...

Muriqi shënon për epërsinë e Fenerbahces

Fenerbahce ka kaluar në epërsi ndaj Ankaragucu. Pasi ishin në disavantazh, gjiganti turk ka kaluar në epërsi me rezultat 2-1,...

Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë: 68 persona të lënduar nga tërmetet, 95 ndërtesa të...

Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë ka dhënë detajet e fundit sa i përket bilancit të tërmeteve që goditën vendin, e lëkundjet e të...

Brexit, BE-ja dhe Britania dakordohen për të vazhduar bisedimet

Bashkimi Evropian ka thënë se negociatorët britanikë dhe ata të BE-së janë pajtuar për të vazhduar diskutimet me qëllim të finalizimit të Brexitit, apo...

Aguero thyen rekordin e Wayne Rooney

Sergio Aguero ka thyer një rekord të mbajtur nga Wayne Rooney për t’u bërë lojtari i parë që shënoi në secilën nga gjashtë...

Ja zonat dhe pamjet e shkatërrimit që solli tërmeti në Shqipëri

Një tërmet i fuqishëm ka shkundur vendin tonë. Sipas raportimeve të para të ardhura në redaksinë e Top Channel, epiqendra ishte në Durrës, shkruan...

Pas tërmetit, Thaçi i ofron ndihmë të pakursyer Shqipërisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se është shqetësuar pas ka dëgjuar për pasojat e tërmetit që ndodhi sot në Shqipëri.