Prindi – Kjo mirësi e madhe

Ne nuk e ndjejmë mirësinë e shikimit për aq kohë sa shikojmë, nuk e ndjejmë mirësinë  e dëgjimit për aq kohë sa veshët janë...

Sa shqiptarë ishin në administratën Osmane?

Sipas studiueses- orientalistes Ayten Krasniqi’Ardel, në intervistën dhënë Pashtriku-t, postuar në Orientalizmi Shqiptar, gjatë kohës së Abdyl Hamitit të Dytë, 1878-1909, administrata e P....

Gjenocidi kundër muslimanëve të Perandorisë Osmane

Justin McCarthy, “Vdekje dhe dëbim-Spastrimi etnik i myslimanëve osmanë, 1821-1922”, ALSAR, Tiranë, 2015 Milazim KRASNIQI Gjenocidi ndaj muslimanëve që jetonin në Perandorinë Osmane, i planifikuar dhe...

PROPAGANDA E STILIT MILLOSHEVIQIAN

Shkruan: Nexhmedin Ademi Ka disa ditë që në opinionin publik shqiptarë është duke u përmendur rreziku i “ekstremizmit dhe radikalizmit islamik” në Luginë të Preshevës....

Nga Rovena TUJANI-KLINAKU: Mëkati nuk ka gjini

Shkelësit e kurorës (rasti i tradhtisë bashkëshortore) janë pa diskutim prej atyre që bëjnë veprën më të keqe dhe më të dëmshme për shoqërinë...

‘Kur veja mundohet ta mësojë pulën’

Shkruan: Driton Morina Po e filloj këtë reagim timin me një fjalë të urtë popullore, ngase fjalët popullore tek ne gjithmonë kanë qenë peshoja më...

ME DR. SHEFQETIN

Shkruan: Ekrem Avdiu U hamenda për një çast ta quaj doktor apo Shefqet. Duke qenë se fjalët e mia janë kundër euforisë dhe veprimeve euforike nuk...

Ekstremizmi nuk luftohet duke burgos klerik me ndikim fetar

Shkruan: Bahri Gashi Ekstremizmi, radikalizmi, devijimi, përkatësisht dhuna që shipe në terrorizëm, këtu në Kosovë nuk luftohet duke burgos klerik me ndikim fetar, përkundrazi, ata...

Populli i Kosovës i ka borxh dr. Shefqet Krasniqit

Shkruan: Mustafa Terniqi Mos u habit nga egërsia dhe ashpërsia e armikut kundrejt teje kur më parë të shitën miqtë dhe njerëzit e tu. Miqësia...

9 vjet shtet, fal sakrificës së gjyshërve tanë!

Shkruan: Fidan Mustafa Të nderuar qytetar të Republikës së Kosovës, të nderuar bashkëkombësit e mi shqiptar, jemi në përvjetorin e 9-të të Pavarësisë së Kosovës,...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
176AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Bedri Hamza refuzoi pagën me rritje, por mori 8 mijë euro mëditje

Bedri Hamza nuk është ministër i Punëve të Jashtme. Gjatë dy vjetëve ai e ka menaxhuar kuletën e shtetit, nga e cila...

Formacionet zyrtare: Napoli – Liverpool

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Napoli – Liverpool. Kampioni në fuqi e nis mbrojtjen e trofeun në një...

Cakaj: Nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për të mundësuar çeljen e negociatave për...

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka njoftuar se sot ka qenë i ftuar i posaçëm në...

Kanada, oficeri i sigurisë ka ofruar shitjen e sekreteve

Një kompani kanadeze në hije që shiste telefona celularë të koduar për kriminelët, nxiti një reagim zinxhiror që çoi në arrestimin e...

Vodhën sekretet shkencore në spital, çifti kinez e pëson keq në SHBA

Një çift kinezo-amerikan është arrestuar dhe përballet me akuzat se kanë vjedhur sekrete shkencore nga një spital pediatrik në Ohajo. Ky është...

Sulm vetëvrasës pranë Ambasadës së SHBA-ve në Kabul, 22 të vdekur

Si pasojë e një sulmi vetëvrasës pranë Ambasadës së SHBA-ve në kryeqytetin afgan Kabul, jetën humbën 22 persona, transmeton Anadolu Agency (AA).

Tërheqja e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim, këta janë numrat e...

Është organizuar ceremonia e tërheqjes së shortit nga KQZ, ku 25 subjektet politike janë në pritje që të tërheqin numrin e tyre...