Si erdhi tërheqja e SHBA-ve nga Siria dhe ç’po kërkon Turqia atje

Nga Wael ALZAYAT Tashmë nën një emër të ri dhe me elemente “arabe”, lëvizjet e tyre pranë Turqisë dhe...

Të jetosh si praktikante myslimane në Perëndim, e vërteta dhe sfidat

Nga Myzejen MYFTARI Ashtu si në fushat e tjera të jetës, gratë myslimane kanë provuar se jenë të...

Rreziqet me të cilat do të ballafaqohet islamin në të ardhmen!

Shkruan: Hoxhë Halil Avdulli Ajo që e dallon shpalljen (fenë) nga mendimi njerëzor është elementi i pa kufizimit. Shpallja...

Shpirti human nuk ka vdekur. Shteti mbase

Shkruan: Artan Musliu Sot, derisa po udhëtoja për Prishtinë kisha të hapur radio Dukagjinin. Po e dëgjoja, rastësisht, një...

Nga Besa ISMAILI*: Fati i Kosovës në Ballkan, çelësi i stabilitetit në Evropë (publikuar...

Si kandidate parlamentare në zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë, unë kam ardhur me qëllim që t’u jap zë të margjinalizuarve, të...

Revolucionarë të urtë!

Shkruan: Halil Avdulli Një mijë e katërqind vjet më parë, Bilali r.a. dha një shembull të mrekullueshëm të së...

Furtuna pas “Brexit”, 27 shtetet anëtare të BE kundër Britanisë së Madhe

"Nëse më duhet të bëj luftë, atëherë të lutem kundër një koalicioni", citohet të ketë thënë Napoleoni. Vërtet që Europa ishte e bashkuar kundër...

Rasti i Tarik Ramadanit: si u orkestrua një fushatë e tërë për ta shkatërruar...

ë dhënat e fundit të gjetura nga hetimet e Brigadës Penale të Parisit e nxjerrin të pafajshëm Profesor Tarik Ramadanit nga akuzat...

Nëse s’e përshëndetë mirëmbajtësen, mos e shkel as derën e universitetit

Ato janë dyer që hapen e mbyllen, shpesh përplasen, prishen, rinovohen, ndërrohen, por mbi të gjitha, u hapen të gjithë atyre që duan...

Analizë/Dialektika e politikës dhe kulturës

Shkruan: Hoxhë Halil Avdulli A janë kushtet dhe rrethanat politike formësuese të kulturës se një shoqërie apo është kultura...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
178AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Kamioni përplas autobusin: 12 të vdekur, 4 nxënës

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur në Sllovaki ku një kamion është përplasur me një autobus. Si pasojë e aksidentit kanë...

Poloni, arrestohen 2 persona për planifikim të një sulmi ndaj muslimanëve

Autoritetet në kryeqytetin polak Varshavë kanë vendosur në paraburgim dy persona për të cilët dyshohet të kenë planifikuar sulm kundër muslimanëve, transmeton...

Komandant Hoxha ftohet nga Gjykata Speciale

Gjykata Speciale fton edhe Samidin Xhezairin, i njohur me emrin komandant Hoxha për ta intervistuar. Komandant Hoxha nga Prizreni,...

Rritet numri i kroatëve që pranojnë islamin

Gjykuar nga deklaratat e personave që nga kisha romano katolike kaluan në kisha tjera apo komunitete tjera fetare dhe priftërinjve e besimtarëve...

Tërheqja e njohjeve mund të çojë në izolimin e Kosovës

Aktualisht, në faqen e internetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, figurojnë 116 shtete, të cilat thuhet se e kanë...

Aksidenti i djeshëm fatal në Podujevë: Familja Zeqiri ia falë gjakun familjes Bryma

Sheqir Zeqiri, u godit për vdekje nga një veturë dje në hyrje të Podujevës. Rasti ka ndodhur në orën...

Berisha: Nuk ndikohemi nga presioni, kemi një ëndërr për të realizuar

Valon Berisha ka thënë se presioni i madh i kësaj ndeshje nuk do të ndikojë te Kombëtarja e Kosovës. Sipas...