Rasti i Tarik Ramadanit: si u orkestrua një fushatë e tërë për ta shkatërruar...

ë dhënat e fundit të gjetura nga hetimet e Brigadës Penale të Parisit e nxjerrin të pafajshëm Profesor Tarik Ramadanit nga akuzat...

Nëse s’e përshëndetë mirëmbajtësen, mos e shkel as derën e universitetit

Ato janë dyer që hapen e mbyllen, shpesh përplasen, prishen, rinovohen, ndërrohen, por mbi të gjitha, u hapen të gjithë atyre që duan...

Analizë/Dialektika e politikës dhe kulturës

Shkruan: Hoxhë Halil Avdulli A janë kushtet dhe rrethanat politike formësuese të kulturës se një shoqërie apo është kultura...

ANALIZË/ Pse Kosova vazhdon ta mbështesë verbërisht Izraelin?

“E dua Izraelin. Çfarë vendi i shkëlqyeshëm. Kosova është mik i Izraelit”, tha Presidenti kosovar Hashim Thaçi pak para se të shpallte...

Ja çka fiton LDK-ja e çka VV-ja në një koalicion eventual parazgjedhor

LDK-ja, FITON sigurinë nga frika e krimit dhe korrupsionit fillestar, ngase, këta të VV ende s’kanë “absolvu” sa dhe si duhet...

Zekati i të pasurve musliman, shembulli më i mirë për shoqëri më të drejta...

Kjo javë nisi me pamjet e më shumë se 1.8 miliardë muslimanëve që festuan “Festën e Sakrificës” ose Kurban Bajramin. Por ideja...

Kryeministri i ardhshëm i Kosovës duhet të dalë nga një program konkret, e jo...

Ka indicie që Xhon Bolton, këshilltari i Sigurisë Kombëtare dhe njeriu që ushtron ndikim të fuqishëm në...

Festivalet që po organizohen në Kosovë janë projekte për zhveshje nga identiteti

Shkruan: Bayram Pomak Çdo ditë në Kosovë po shfaqen festivalet të reja. Pothuajse në çdo qytet po organizohet nga...

Vetëm koalicioni parazgjedhor LDK VV, e shpëton Kosovën

1. Si do të reflektoi zgjedhja e Isa Mustafës në krye të LDK-së; S’pari u bë mirë që zgjedhjet në subjektin mê...

Lamtumir Ramush në luftēn tjetër, e “mirëserdhe” në betejën e re!

Shkruan: Fadil Maloku Ramushin si kryeministër,s’duhet vajtuar askush, pērveç; miqëve lokal dhe atyre global,të cilët u dakorduan...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
176AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Vetëvritet një grua në veri të Mitrovicës

Një grua e moshës mbi 60- vjeçare, i ka dhënë fund jetës, duke kërcyer nga ballkoni i banesës. Ngjarja ka...

Të mërkurën fillon zyrtarisht fushata zgjedhore, ky është numri i votuesve dhe partive politike...

Fushata zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit zyrtarisht do të fillojë pasnesër më 25 shtator dhe do të zgjas 10 ditë. Në...

Shqipëria nuk gjen qetësi, edhe dy tërmete të tjerë në orët e para të...

Në orët e para të mëngjesit të sotëm dy tërmete të tjera kanë rënë në Shqipëri. Siç raporton Instituti...

Si u mbushën mbrëmë sheshet dhe rrugët e Tiranës nga alarmi fals për tërmetin

Një lajm i shpërndarë rreth orës 22:30 në disa portale ku paralajmërohej tërmet i fuqishëm në Durrës dhe Tiranë shkaktoi panik te...

Sonte mësohet emri i lojtarit më të mirë, në botë

Sonte duke filluar nga ora 20:30, në një ceremoni “gala” në Milano, do të mësohet emri i lojtarit më të mirë në...

Disa programe të studimit në UP mund të mbyllen

Është paralajmëruar mbyllja e disa programeve të studimeve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. Së fundi është hapur konkursi...

Bilanci i fundit i tërmetit: 915 shtëpi dhe banesa të dëmtuara

Bilanci më i fundit nga tërmeti i 21 shtatorit janë 915 banesa dhe pallate të dëmtuara. Duke komunikuar këto...