Privatësia dhe liria personale në kohën tonë

...Ndonëse kjo gjuhë e rëndë dhe e pahijshme, më të shumtën shfaqet si pasojë, pra si përgjigje ndaj sulmeve islamofobike, ajo kurrsesi nuk mund...

Ne, nënat e sotme, jemi edhe më heroina se nënat e gjyshet tona!

Sa herë që flitet për rritje të fëmijëve, në vesh më kumbojnë fjalët që ngrejnë lart heroizmin e nënave e të gjysheve tona. Një...

Kënd po e pengon identiteti shqiptar në tekstet arsimore në Kosovë!?

Shkruan: Fidan Mustafa Debatet e ngritura kohëve të fundit, gjoja mbi tekstet arsimore shkollore me përmbajtje të fjalëve të 'huaja', ngrit edhe njëherë para opinionit...

Unë e mbyta vajzën

Çdo e dhjeta shtatzëni në pritje të lindjes së foshnjës femër përfundon me atë që mund të përshkruhet në statistikat që flasin për gjinicid....

Akademiku që përktheu Kur’anin e parë në gjuhën shqipe, është asambleist në Komunën e...

Në gjuhën shqipe përkthimet e para të sureve dhe ajete të Kuranit janë bërë nga poeti i madh i letrave shqipe, Naim Frashëri që...

Kur komeditë shqiptare do të prodhojnë mesazh!

Më thoshte njëherë një profesor: “Humori është gjëja më serioze”. Nuk e pata kapur në atë se çfarë nënkuptonte kjo fjalë e ma kthehu:...

Kryeministri 93 vjeçar i Malajzisë: Islami i bazuar në Kuran nuk thërret për vrasje

Kryeministri i Malajzisë Dr.Mahathir Muhamed, ne moshën 93 vjeçare, është lideri me i vjetër në botë. Në maj të këtij viti ai shënoi kthimin e...

Mimikëria politike, feja dhe viktimat

(po shkruaj mbasi dola edhe në (kliko këtu) rrjetin televiziv  NBC NEWS) Tek po i këqyrim Hashimin e Ramushin tu u shfaqë ma katolikë se...

Shoqëri e marrë e një shteti të marrë

Shkruan: Resul Sinani Lajmi për 16 vjeçaren nga Drenasi më ka shokuar, ashtu si secilin qytetar tjetër të këtij vendi. Përjetimet e saj ta...

Ramush Haradinaj, aktualisht gjendet para dy “vetëvrasjeve” (egoiste dhe altruiste) interesante politike!

Shkruan: Fadil Maloku (Haradinaj, për taksen ka veç dy opsione, e treta nuk egziston; Opsioni e parë, që ta PRANOJ pezullimin e taksës dhe...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
178AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Kosovë – Angli, formacionet zyrtare

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshje së shumëpritur mes Kosovës dhe Anglisë, e fundit sa i përket kualifikuesve për Kampionatin Evropian 2020.

Rezistenca ndaj antibiotikëve, një armik që njeh lëvizjen e radhës

Vetëm 70 vjet pas futjes së antibiotikëve në përdorim, një dhuratë e shekullit të 20-të për njerëzimin që mund të kurojë shumë...

Turqia me 1.100 stacione për monitorimin e tërmeteve

Turqia tani ka rreth 1.100 stacione për monitorimin e tërmeteve për të ndihmuar në parashikimin e dridhjeve dhe mbrojtjen e sigurisë publike...

Xhamia Shqiptare në Melburn shënon 50-vjetorin e themelimit

Xhamia Shqiptare në qytetin e Melburnit në Australi, e para në këtë metropol australian, e ndërtuar nga një ndërtesë e zbrazur në...

Turqia kap terroristin e PKK/YPG-së që vrau 18 civilë

Përmes një operacioni të MIT, Turqia kapi terroristin e PKK/YPG-së i cili ka vrarë 18 civilë dhe ka plagosur të paktën 30,...

Kurti edhe sonte në stadiumin “Fadil Vokrri”

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje për herë të dytë do të jetë në stadiumin “Fadil Vokrri” për të përkrahur Kombëtaren e Kosovës.

Paralajmërimi i Albin Kurti: Nuk ka shkëmbim territoresh pa luftë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Abin Kurti, ka folur sërish rreth idesë për shkëmbim të territoreve. Kandidati për kryeministër ka...