Përse fitoi Erdogani?

Shkruan: Ibrahim Kalın* Më 24 qershor zgjedhësit turq shkuan në votime për zgjedhjet me rëndësi kritike presidenciale dhe parlamentare. Niveli i pjesëmarrjes përsëri ishte i...

Nacional-shovinizmi serb mëkati që ja veshi kishës

Politikat pushtuese dhe gjenocidiale gjithmonë janë përpjekur të arsyetohen me mite nacionale apo fetare. Gjenocidi dhe terrori që buron prej këtyre politikave nacional-shoviniste zakonisht...

“Shqiptari i mirë është shqiptari ROBELLIAN”

Opinion nga Mr. Sabri Makolli “Shqiptari i mirë është shqiptari ROBELLIAN”! Një sllogan i atyre që saherë u dha rast historia provuan të na vendosin...

Në shenjë të 500-vjetorit të themelimit të bibliotekës së parë në Kosovë

Shkruan: Dr. Sadik MEHMETI Nga koha kur trevat tona drejtpërdrejtë janë njohur me fjalën e shkruar islame-orientale, nga shek. XIV e deri më sot, ajo...

Kosova e ka fituar luftën me pansllavizmin, beteja e saj e radhës është me...

Shkruan: Milazim KRASNIQI E ardhmja e Kosovës është e pezullt, sepse ajo vazhdon të pehatet ndërmjet kërcënimit gjenocidal pansllavist në njërën anë dhe kërcënimit islamofobik...

Si duken emisionet televizive fetare gjatë Ramazanit

Shkruan: Milazim KRASNIQI Hapësira televizive që vihet në dispozicion të emisioneve fetare islame gjatë muajit të Ramazanit është solide, kur të krahasohet me muajt e...

RESPEKTI DHE KUJDESI PËR PRINDËRIT 

Shkruan: Milazim Krasniqi Ne po jetojmë në kohën postmoderne, ku shumë vlera tradicionale janë përmbysur. Ndër ato vlera të përmbysura, në emër të lirisë dhe...

 Arsimi shqip në Kosovë gjatë viteve të 90-ta sipas një reportazhi të redaktorit të...

Dr. Nuridin Ahmeti Me rastin e aprovimit nga Parlamenti i Kosovës të projektligjit për Statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga...

Mendësi “të vjetra”, huqe të reja! (një rrëfim i trishtë prindëror)

Nga Klodiana SMAJLAJ Kjo që do t’ju rrëfej më poshtë, është ilustrim konkret i pasojave të pariparueshme që lënë në psikikën e fëmijës të gjitha...

Muslimanët nuk janë të imunizuar ndaj problemeve të shëndetit mendor!

Muslimanët nuk janë të imunizuar ndaj problemeve të shëndetit mendor! Shkruan: Sara Tofiq Heshtja nuk mund të ndihmojë vuajtjet tona. Myslimanët nuk janë imun ndaj...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
166AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Barcelona zgjedh mes Williamit dhe Kantes

Barcelona është më së shumti e interesuar për të marrë mesfushorin francez N’Golo Kante se sa atë brazilian Willian, lajm që konfirmohet nga mediat...

Kaos mes emigrantëve, 4 të mbytur në det

Italia ka pranuar strehimin e rreth 500 klandestinëve të shpëtuar nga anijet e Frontex por përplasjet e krijuara dhe masat e marra kanë bërë...

Bangladesh, 4 persona dënohen me vdekje

Një gjykatë e Bangladeshit sot dënoi me vdekje 4 persona për kryerje të krimeve kundër njerëzimit gjatë luftës së vitit 1971, e cila shënoi...

SHBA i kërkon Turqisë të blejë raketa amerikane, jo ruse

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se është duke punuar për të bindur Turqinë, aleate në NATO, të blejë sisteme të mbrojtjes raketore nga SHBA-ja...

Kujdes prindër se çfarë lodrash u blini fëmijëve – “slime” është i rrezikshëm

Prindërit janë paralajmëruar për nivelet e mundshme helmuese të kimikaleve në lodrat e njohura si ‘slime’ që janë shumë të popullarizuara tek fëmijët. Grupi i...

Lëshohet iOS 11.4.1 për iPhone e Pad

Apple ka lëshuar sot iOS 11.4.1 për iPhone dhe iPad. Versioni më i ri i iOS nuk sjell diçka të re, përveç përmirësimit të disa...

Qeveria nuk tregon nëse do të respektojë afatin e BE-së për statutin e Asociacionit

Qeveria e Kosovës nuk ka treguar nëse do të respektojë afatin e vënë nga Bashkimi Evropian për formimin e statutit të Asociacionit për komunat...