Kontributi i hoxhës Halil Kastrati në 2018-në, shifra mbreslënëse

Mbi 120 banesa dhe 100 mijë euro për të sëmurit janë siguruar nga shoqata bamirëse ‘Jetimat e Ballkanit’. Humanisti Halil Kastrati, i cili drejton shoqatën...

Rusia pengesa e vetme e marrëveshjes finale Kosovë-Serbi

"Vlerësimi është se po i afrohemi marrëveshjes Beograd-Prishtinë, me kusht që Serbia të mos mbizotërojë në forcat kundër paqes, stabilitetit dhe hyrjes së Serbisë...

Al Jazeera: Si e humbi Serbia Kosovën

Media ndërkombëtare “Aljazeera”i kushton një artikull të veçantë Kosovës ku përfshihet një kronologji e plotë e ngjarjeve që nga heqja me dhunë e autonomisë...

Kosova planifikon një Ligj të posaçëm për fundin e dialogut me Serbinë

Përmes një Projektligji të posaçëm për dialog, Kuvendi i Kosovës po synon që të përcaktojë përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetëror në procesin e...

Ekipi i ri negociator pretendon rolin kryesor në dialogun me Serbinë

Ekipi negociator që do të votohet nga Kuvendi i Kosovës, do ta ketë rolin kryesor në bisedimet politike me Serbinë, thonë përfaqësuesit politikë që...

Tetë vjet dialog mes Kosovës e Serbisë, kush përfitoi?

Instituti EPIK (European Policy Institute of Kosovo) ka publikuar dy infografika rreth ndikimit të dialogut me Serbinë në njohje dhe përfitimet e dy vendeve...

Funksionalizimi i Gjykatës Speciale

Ftesat e dërguara nga Gjykata Speciale për Rrustem Mustafën, ish-komandant i Zonës Operative të Llapit, Sami Lushtakun, ish-komandant i Zonës Operative të Drenicës, Nazif...

Mashtrimi që politikanët bënë për ushtrinë, FSK nuk do të bëhet FAK

Ka tashmë dy vite që kur liderët politik kosovar flasin për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në “Forcat e Armatosura të Kosovës”,...

A do të sjellë drejtësi Gjykata Speciale

Gjykata Speciale tashmë i ka dërguar kërkesën e parë për intervistim ish-komandantit të UÇK-së për Zonën Operative të Llapit, Rrustem Mustafa i njohur si...

Dialogu dëmtoi subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, ka lehtësuar një varg çështjesh teknike në të mirët e qytetarëve të...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
178AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Aktakuzë kundër pesë ish-zyrtarëve të komunës së Prizrenit

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër gjashtë zyrtarëve të komunës së Prizrenit, të cilët dyshohen për vepra penale që ndërlidhen...

Stadiumi Kombëtar në Bërnicë apo Korreticë, MKRS: Mos e ndryshoni lokacionin, i kemi shpenzuar...

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka publikuar një sqarim në lidhje me lokacionin e mundshëm të stadiumit Kombëtar të Kosovës.

Finlanda: BE-së nuk i ka vdekur truri për zgjerimin

Bashkimit Europian nuk “i ka vdekur truri” për zgjerimin; me këtë deklaratë, ministrja e jashtme finlandeze Tytti Tuppurainen iu përgjigj propozimit të fundit francez,...

Një mënyrë e mirë për të lehtësuar dhimbjet në fyt

Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin...
video

Video: Digjen kopjet e Kuranit në Norvegji, ja si reagojnë kundërshtuesit

Udhëheqësi i një grupi kundër “islamizimit” të Norvegjisë u sulmua nga disa burra pasi ai nisi t’i vinte zjarrin një kopjeje të...

Frika nga drejtësia, të paktën 10 veteranë të rrejshëm largohen vullnetarisht nga listat

Gjykatat e Kosovës i kanë shpeshtuar dënimet për personat që në emër të luftës së UÇK-së, morën fonde si veteranë pa qenë...

Në Turqi fuqizohet Rrjeti i të rinjve dhe studentëve shqiptarë

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike realizoi projektin “Krijimi dhe fuqizimi i rrjeteve te të rinjve dhe studentëve në Turqi”. Në qytetin...