Pas protestës së serbëve, shqiptarët në veri të Kosovës ndjehen të rrezikuar

Pas dorëheqjes së kryetarëve të katër komunave me shumicë serbe, serbët në veri protestuan duke kërkuar tërheqjen e taksës 100 për...

Dështimet e mëdha të 2018-s

E proklamuar si “Qeveri e sporteve të rënda”, ekzekutivi aktual ka shënuar tri dështime të mëdha gjatë vitit 2018. Përveç ngecjes në sjelljen e njohjeve...

Të rinjtë kosovarë sytë nga konkurset e punës në Evropë

Shtetësia e Kosovës po braktisët me të madhe nga vet qytetarët e saj, ku vetëm për një periudhë 10 mujore dorë nga ajo kanë...

A duhet të shkarkohet Behgjet Pacolli pas dështimeve të diplomacisë kosovare

Sot në Kuvendin e Kosovës është mbajtur seancë e jashtëzakonshme ku u diskutua në lidhje me dështimin e Kosovës në sferën e politikës së...

Kosova, Serbia dhe Bosnja nuk do të bëhen bashkë në takimin e CEFTA-s

Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina kanë paralajmëruar se do të bojkotojnë takimit e radhës, në kuadër të Marrëveshjes për Tregti të Lirë - CEFTA,...

A ndikon dështimi në INTERPOL në procesin e liberalizimit të vizave?

Kosova sot dështoi të bëhet anëtare e INTERPOL-it. As në votimin e parë e as në të dytin, nuk u arritën dy të tretat...

Megjithë mungesën e lobimit, Kosova beson në anëtarësim në INTERPOL

Përderisa autoritetet kosovare shpresojnë dhe besojnë se nesër do të ndodhë pranimi i Kosovës në INTERPOL, Serbia edhe më tutje vazhdon propagandën e saj. Në...

Kosova importon mbi 94% të grurit nga Serbia

Sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, më së shumti drithëra Kosova importon nga Serbia. Të dhënat e ASK-së tregojnë se në vitin...

Fëmijët kosovarë të varur nga telefonat, të ndalohet përdorimi në shkolla

Që nga dita e hënë në shkollat e Francës fëmijëve nën moshën 15 vjeçare nuk do ju lejohet të përdorin telefon në shkolla. Kjo ka...

Shpresat dhe skepticizmi për liberalizimin e vizave

Liberalizimi i vizave ka mbetur në mëshirën e Bashkimit Evropian. Ka mbetur edhe pak kohë deri në konfirmimin nëse rekomandimi i Kosovës për liberalizim...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
176AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Revolucionarë të urtë!

Shkruan: Halil Avdulli Një mijë e katërqind vjet më parë, Bilali r.a. dha një shembull të mrekullueshëm të së...

Teknologjia që po heq barrierat e fundit të komunikimit

Udhëtimi në vende të huaja e të panjohura sa vjen e bëhet më i lehtë. Tani turistët nuk kanë pse të vijnë vërdallë...

SHBA, një senator përballet me akuza për pornografi të fëmijëve

Senatori i shtetit të Pensilvanisë në SHBA, Michael J. Folmer po përballet me akuzat për pornografi të fëmijëve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Raporti/ 272 milionë emigrantë në të gjithë botën

Numri i përgjithshëm i emigrantëve në të gjithë botën këtë vit ishte 272 milionë ose 51 milionë me shumë sesa në vitin...

Tajlandë, policia mbledh të dhënat personale të studentëve muslimanë

Kryeministri i Tajlandës, Prayut Chan-o-cha ka mbështetur vendimin e Byrosë Speciale Policore për të mbledhur të dhënat personale të studentëve muslimanë në...

Rezervat strategjike amerikane të naftës, ku ruhen dhe kur përdoren?

Pak ditë më parë rafineritë e naftës në Arabinë Saudite ranë pre e një sulmi, duke sjellë dhe shkatërrimin e tyre. Deri...

Një muaj arrest shtëpiak pasi organizoi bixhoz të paligjshëm

Gjykata Themelore e Prizrenit ka vendosur masën e arrestit shtëpiak në kohëzgjatje prej një muaji ndaj të pandehurit F.B. nga Prizreni, për...