Në kohën bashkëkohore, 4 dijetarë meritojnë epitetin “Dijetarë të Islamit”

Prof.Dr. Mustafa ez-Zerka Në kohën bashkëkohore, 4 Dijetarë meritojnë epitetin "Dijetarë të Islamit"? Me të vërtetë katër prej dijetarëve të njohur të kësaj kohe mund të...

Oettinger: Projekti i BE-së përballë një “rreziku vdekjeprurës”

Komisioneri Evropian për Buxhet dhe Burime Njerëzore, Gunther Oettinger deklaroi se disa anëtarë dëshirojnë të dobësojnë ose ta rrënojnë Bashkimin Evropian, transmeton Anadolu Agency...

Stratfor: Shkëmbimi i territoreve, kërcënon paqen në Ballkanin Perëndimor

Nën zonën e paqes relative, e cila zgjati dhjetë vjet në Ballkan, tensionet etnike dhe pasionet nacionaliste janë ende të pranishme. Bisedimet e Prishtinës dhe...

Gjermania do pengojë hyrjen në BE të Kosovës e Serbisë nëse ndryshojnë kufijtë

Politikologu gjerman, Bodo Weber, vlerësoi se Berlini zyrtar këmbëngul në qëndrimin e saj të mëparshëm rreth mosndryshimit të kufijve në Ballkan, duke theksuar se...

Dy arsyet e mundshme të ardhjes së ambasadorit amerikan nga Beogradi në Kosovë

Vizita e ambasadorit amerikan në Serbi, Kyle Scott, në Kosovë, dhe takimet e tij me krerët e shtetit, po shihen si jo të rastësishme....

BAJRAMI DHE “BESIMTARËT” PA SHIJE

“Thuaj: namazi im, edhe kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janë thjesht për Allahun, Zotin e Botëve” (El-En’am, 162) Kaloi një festë fetare që...

Sqarohet ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, cili është rreziku?

Profesor Dr. Florian Bieber nga Universitëti i Studimeve Juglindore në Graz të Austrisë, ka treguar për Euronews çfarë saktësisht mund të sjellë ndryshimi i...

Ushqimet që nuk duhet t’i ngrohni për së dyti

Mund t’ju ketë ndodhur shpesh të keni gatuar një ushqim të caktuar dhe e keni ruajtur në frigorifer  për ta konsumuar në një moment...

Ekstremitetet e motit, më të ndjeshme në hemisferën veriore

Valët e të nxehtit përvëlues dhe përmbytjet do të jenë edhe më ekstreme në hemisferën veriore, sepse ngrohja globale i bën tendencat e motit...

Kthimi i Turqisë në Ballkan

Shkruan: Nexhmedin Ademi “Na kan lënë të presim në dyert e Bashkimit Evropian 54 vite a po jo”. Rexhep Tajjip Erdogan Kjo ishte një nga...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
177AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Vërshimet në Rahovec e Suharekë, ende nuk dihet vlera e dëmeve

Shiu dhe breshëri i javës së kaluar ka shkaktuar dëme të mëdha në Rahovec dhe Suharekë. Në komunën e...

Fitore e madhe e Patriot Behramit, mposhti medalistin e bronztë Olimpik

Patriot Behrami ka triumfuar ndaj italianit Vincenzo Mangiacapre, në garat e boksit të Lojërave Evropiane Minsk 2019. Boksieri ynë...

SBAShK-u e shpall të përfunduar procesin mësimor, për MAShT-in vazhdon, e prindërit nuk dinë...

Ashtu siç nisi ky vit me greva dhe parregullsi në arsimin parauniversitar në Kosovë, ashtu edhe po përfundon. Ministria...

Edhe Loriana Kuka fiton medalje në Lojërat Evropiane “Minsk 2019”

Edhe Loriana Kuka ka fituar medalje në Lojërat Evropiane Minsk 2019. Xhudistja jonë mposhti gjermanen Luise Malsahn, përmes repesazhit në kategorinë -57...

Mbytet një tjetër person në plazhin e Durrësit

Një tjetër person ka humbur jetën në bregdetin shqiptar. Raportohet se një pushues i moshës 60-vjeçare është mbytur në...

Palestinezët protestojnë kundër konferencës së kryesuar nga SHBA-të

Qindra palestinezë të hënën morën pjesë në tubimet në Bregun e okupuar Perëndimor për të protestuar kundër konferencës së kryesuar nga SHBA-të...

BeH, 13 vite burg për ish-ushtarin serb për krime kundër njerëzimit

Gjykata në Bosnjë dhe Hercegovinë ka dënuar me 13 vite burg ish-ushtarin serb Sretko Paviq për përfshirje në krime kundër njerëzimit në...