Gjenocidi grek ndaj çamëve

Nga Ayhan Demir* (e përditshmja turke “Yeni Akit”) Shumë njerëz nuk e njohin Çamërinë, madje e dëgjojnë për herë të parë këtë emër. Alija Izetbegoviç thotë: Përkujtimi...

A e dini pse gomat janë të zeza?

Teknologjia ka përparuar pafund që kur është shpikur dhe shumë ndryshime janë futur në prodhim. Por një gjë mbeti e njëjtë – gomat e...

Ja ku fshihen bakteret në shtëpinë tuaj…

Edhe pse të gjithë mundohemi që shtëpinë ta mbajmë të pastër, ekzistojnë disa vende të cilat janë të stërmbushura me baktere të cilat mund...

Truket për të larë xhaketat e palltot në shtëpi duke kursyer para

Palltot e leshta, xhaketat nga lëkura artificiale dhe të mbushura me pende apo me poliester mund t’i lani edhe në shtëpi. Rregulli i parë është...

Cili është gabimi me dozën e vajit të peshkut?

Një studim i fundit ka treguar që marrja në sasi të vogla e vajit të peshkut redukton dhimbjen nga osteoartriti. Osteoartriti nuk ka kurim dhe...

Terrorizmi dhe ekstremizmi janë prodhim politik dhe jo fetar

Kur dëgjoj disa nga liberalët, laikët dhe nacionalistët që sulmojnë ekstremistet më vije për të vjellur, sepse ata falsifikojnë faktet ne menyrë shumë të...

Sqarohet ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, cili është rreziku?

Profesor Dr. Florian Bieber nga Universitëti i Studimeve Juglindore në Graz të Austrisë, ka treguar për Euronews çfarë saktësisht mund të sjellë ndryshimi i...

Si të largoni vajin nga rrobat?

Vaji është produkt shumë i vështirë për t’u hequr nga rrobat. Nëse ju bëni bluzën tuaj me vaj teksa gatuani, mundësia që të lahet...

A do ta pengojë taksa 100 për qind, liberalizimin e vizave?

Parlamenti Evropian sot ka miratuar rezolutën për Kosovën ku edhe u kërkua heqja e vizave për Kosovën. Gjatë diskutimeve në seancën plenare të Parlamentit Evropian...

Shpenzojnë miliona euro dhe rrugët nuk pastrohen

Nuk kanë mjaftuar 17 milionë euro që rrugët e vendit të pastrohen gjatë reshjeve të borës. Kompanitë për pastrimin e rrugës paguhen miliona...