Si të shpëtoni kur na ngel hala e peshkut në fyt?

Është një frikë që të gjitha nënat kanë për shkak se ne kemi dëgjuar për dikë që ka pasur një problem me një halë...

Ishulli ku nuk ka ujë, vetura e teknologji, por veç të zgjedhurit mund të...

Në shikim të parë Ni’ihau duket si një vend i përkryer për të kaluar pushimet. Është vendi me më së paku banorë në ishullin...

13 këshillat e babit për djalin që po martohet!

Martesa e të birit është një ndër castet më emocionuese në jetën e një babi. Momenti kur vendoset martesa është moment refektimi për të kaluar...

Lotët nuk janë dobësi…

Edhe pse e qara është krejtësisht e natyrshme, shumë prej nesh ende përpiqen ta fshehin atë. Ne shpejt fshijmë lotët tanë kur ato bien...

Cila është pyetja që duhet t’ia bëni vetes çdo ditë?

Çdo mëngjes, kur na është dhënë privilegji që të zgjohemi dhe të fillojmë një ditë të re, na është dhënë gjithashtu mundësia që të...

Bletët, ndihmojnë në pastërtinë e ajrit

Bletët janë aktorët kryesorë që mundësojnë ekzistencën e bimëve duke ndihmuar kështu në lulëzimin e 30 % të kulturave tona dhe 90 % të...

Kuriozitete shkencore mbi stuhitë e fuqishme oqeanike

Stuhitë oqeanike krijohen kur temperatura e ajrit në një zonë është e ndryshme nga ajo e zonës pranë saj. Ajri i ngrohtë ngjitet lartë...

13-vjeçarja shënon rekord, dhuron organe për tetë persona

Një 13-vjeçare që ka vdekur nga një sëmundje në tru ka arritur një rekord duke ndihmuar tetë persona, përfshirë pesë fëmijë, përmes dhurimit të...

Si ndikojnë dredhëzat në përmirësimin e memories

Shumica e njerëzve nuk e dinë se dredhëzat janë të mahnitshme për përmirësimin e funksionimit të trurit dhe memories. Studime të ndryshme e kanë...

Pse dita i ka 24 orë?

Në kohë të vjetra, shumë të vjetra, njerëzit kanë llogaritur me gishtërinj, e meqë të tillë i kemi dhjetë edhe llogaritja jonë për bazë...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
86AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

6980 studentë aplikojnë për pranim në konvikte

Qendra e Studentëve e UP “Hasan Prishtina” në Prishtinë, më datën 22 shtator do të shpallë rezultatet për pranimin e studentëve në konvikte për...

Anëtarët e ri të Komisionit për demarkacionin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka vendosur krijimin e një komisioni të ri për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Kësisoj, kryetar i...

Holanda kërkon të shfajësoj veten nga gjenocidi i Srebrenicës

Qeveria holandeze i ka kërkuar Gjykatës së Lartë të vendit të përmbysë një vendim ku thuhet se Holanda ishte pjesërisht përgjegjëse për vdekjen e...

Bajadera të bardha me kokos, pa pjekje

Përbërësit: ▪ 300 g sheqer ▪ 200 ml ujë ▪ 250 g margarinë ▪ 300 g keks ▪ 100 g kokos Glazura: ▪ 100 g çokollatë të bardhë ▪ 3 lugë vaj Përgatitja: Sheqerin...

Arrestohet huligani që sulmoi deputetët në Kuvendin e Maqedonisë

Ministria e Brendshme në Maqedoni ka arrestuar qytetarin Igor Jug nga Kumanova, që është niëri nga të dyshuarit për ngjarjet e dhunshme në Kuvendin...

Trendi në rritje i ilaçeve/ Mos popullsia po plaket?

Importi i ilaçeve është një trend rritës prej një dekade edhe pse popullsia e vendit është pakësuar, por vitet e fundit rritja është më...

burgosurit i vë flakën dhomës së burgut në Dubravë, rrezikon veten dhe të tjerët

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të lirive të njeriut ka njoftuar se i burgosuri K. B. i dënuar për vrasje me dënim...