BAJRAMI DHE “BESIMTARËT” PA SHIJE

“Thuaj: namazi im, edhe kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janë thjesht për Allahun, Zotin e Botëve” (El-En’am, 162) Kaloi një festë fetare që...

Sqarohet ndryshimi i kufijve Kosovë-Serbi, cili është rreziku?

Profesor Dr. Florian Bieber nga Universitëti i Studimeve Juglindore në Graz të Austrisë, ka treguar për Euronews çfarë saktësisht mund të sjellë ndryshimi i...

Ushqimet që nuk duhet t’i ngrohni për së dyti

Mund t’ju ketë ndodhur shpesh të keni gatuar një ushqim të caktuar dhe e keni ruajtur në frigorifer  për ta konsumuar në një moment...

Ekstremitetet e motit, më të ndjeshme në hemisferën veriore

Valët e të nxehtit përvëlues dhe përmbytjet do të jenë edhe më ekstreme në hemisferën veriore, sepse ngrohja globale i bën tendencat e motit...

Kthimi i Turqisë në Ballkan

Shkruan: Nexhmedin Ademi “Na kan lënë të presim në dyert e Bashkimit Evropian 54 vite a po jo”. Rexhep Tajjip Erdogan Kjo ishte një nga...

HARAÇI ME GJAK VAZHDON NË KOSOVË!

Shkruan Mustafa Bajrami LAJMËRIM PUBLIK! HARAÇI ME GJAK VAZHDON NË KOSOVË! (Viktima e fundit jam unë dhe familja ime e dhashtë Zoti të jemi të fundit) Ose 35000...

Një familje fisnike shqiptare që la vulën e saj në ndërtimin dhe zhvillimin e...

Dr. Sadik Mehmeti Për arsye të ndryshme, historia jonë kombëtare është pasqyruar me shumë boshllëqe, të cilat sigurisht që do të plotësohen me kohë për...

Pas shkarkimit, reagon ashpër asambleisti i VV-së: Shpend Ahmetin e pret burgu

Asambleisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Egzon Azemi ka reaguar pas shkarkimit të tij nga Bordi i Aksionarëve të Ndërmarrjes Publike banesore. Për shkarkimin e tij nga...

DR. Ismail Bardhi: BESIMI ËSHTË LIRI E SHPIRTIT

INTERVISTË INTERVISTË ME TEOLOGUN, PROF. DR. ISMAIL BARDHI BESIMI ËSHTË LIRI E SHPIRTIT Kohërat kanë ndryshuar, por kjo nuk nënkupton që ne duhet t’i dorëzohemi këtij...

Shpërblim prej 11 500 dollarë për gjetjen e vrasësit të një delfini

ATSH-AFP/ – Një shpërblim prej 11,500 dollarë është ofruar për të gjetur personin përgjegjës që vrau në Shtetet e Bashkuara të Amerikës një delfin...