Kosova 11 vjet shtet, rrugëtimi drejt pavarësisë dhe pas saj

Për shumë vjet me radhë, deri në qershor të vitit 1999, shqiptarët në Kosovë vuajtën pasojat e spastrimit etnik, masakrave dhe dhunimeve...

Komandanti amerikan: Vendet e Ballkanit përfshirë Kosovën, në shënjestër të Rusisë

Situata e sigurisë në Ballkan është shumë e brishtë dhe vendet e Ballkanit janë shënjestra kryesore të ndikimit malinj të Rusisë, ka...

Nga 1 korriku, tarifa më të ulëta të romingut mes Kosovës e Shqipërisë

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka nxjerrë për konsultim dokumentin publik për rregullimin e Tarifave të Shërbimeve Roaming Ndërkombëtar Shqipëri-Kosovë.

Diplomacia kosovare në gjumë, më shumë se një vit pa asnjë njohje

Kosovës i mungojnë njohjet që nga 15 shkurti i vitit 2018, saktësisht më shumë se 13 muaj nga tani.

Zgjedhjet në veri, partitë shqiptare me dy mendje për pjesëmarrje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi të hënën mori vendim që katër komunat veriore: Mitrovica e Veriut, Zubin Potoku, Leposaviqi dhe Zveçani të...

KS i OKB-së miratoi rezolutën për dhunën seksuale gjatë luftës

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar një rezolutë mbi dhunën seksuale gjatë luftës. Miratimi u bë...

Shqiptarët protestojnë para Ambasadës serbe në Uashington, kërkojnë drejtësi për krimet e luftës në...

Të mbijetuarit e dhunës në Kosovë dhe familjarë të viktimave, si edhe përfaqësues të komunitetit shqiptaro-amerikan, mbajtën të martën pasdite një protestë...

A po hanë kosovarët pemë dhe perime me kimikate, sqaron AUV

Gjatë muajve të fundit u raportua se në Shqipëri fermerët po përdorin pesticide dhe kimikate të ndryshme në pemë dhe perime. Shqetësim...

Afër 3 mijë shqiptarë falin Fitër Bajramin në New York

Festa e Fitër Bajramit është duke e festuar nga besimtarët musliman në gjithë botën. Praktikuesit e këtij besimi qysh...

Haradinaj: Nëse udhëzimi për homologim shkel ligjin, anulohet menjëherë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se nëse Udhëzimi Administrativ që rregullon fushën e homologimit të automjeteve, i nxjerrë nga Ministria...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
177AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Sudani i Jugut, 200 mijë njerëz të prekur nga përmbytjet

Agjencia e OKB-së për Refugjatë (UNHCR) ka bërë të ditur se si pasojë e përmbytjeve të papara që kanë goditur rëndë qarkun Maban...

Avni Dehari: Kryeprokurori Shala nuk na dha raportin, kjo është vrasja e dytë për...

Prindërit e Astrit Deharit, së bashku me bashkëshorten e tij dhe avokatin, Tomë Gashi, kanë mbajtur konferencë për media, ku kanë dhënë...

Fitojnë Llapi, e Dukagjini – Gjilani befason Feronikelin

Janë mbyllur tri ndeshjet e para të xhiros së 10-të në Superligën e Kosovës në futboll. Në tri ndeshje...

“Jo”-ja e trazon Shkupin, raportet flasin për dorëheqje të kryeministrit Zaev

Refuzimi për hapjen e negociatave ka trazuar vendet aspirante, ndërsa Shkupi ka reaguar me një mbledhje të shpejtë të qeverisë.

Afganistan, 22 të vdekur gjatë dy shpërthimeve

Rreth 22 persona kanë humbur jetën sot gjatë shpërthimeve të dyfishta në Afganistan, transmeton Anadolu Agency (AA). Mediat lokale raportojnë...

Hahn për hapjen e negociatave: BE dështoi me vendimin që mori

Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn përmes një postimi në “Twitter” më herët bëri të ditur se KE nuk arriti një vendim në favor...

Në xhamitë e Kosovës hytbeja e kësaj jave iu kushtua dukurisë së trafikimit...

Në të gjitha xhamitë e Kosovës u mbajthytbe  kushtuar dukurisë së trafikimit të qenieve njerëzore dhe dukurisë e lypjes Me rekomandim të kryetarit...