Në Serbi për një vit afro 10 miliardë euro investime, Kosova po merret me...

Shtetet e fuqishme botërorë për vetëm një vit kanë investuar afro 10 miliardë euro në Serbi. Kështu ka shkruar përmes një postimi në “Facebook”,...

Ushqimet në çantën e fëmijëve për në shkollë

Pushimet mbaruan dhe shkolla dhe puna i rikthehen rutinës. Në mëngjes, përveç punëve të përditshme, tashmë do duhet të përgatisni dhe ushqimin për fëmijët...

Lista për veteranët e ish-prokurorit Elez Blakaj pësoi ndryshim

Ish-prokurori i Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj, i cili po merrej me hetimin e fryrjes së listave të veteranëve, në aktakuzë kishte përmendur numrin 19...

Krasniqi: Që nga komunizmi, askush s’i ka bërë shërbim më të mirë Serbisë sesa...

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, aktualisht kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi, ka thënë se askush sesa Hashim Thaçi nuk u...

Serbët i mbesin besnik Beogradit, por marrin para edhe nga Prishtina

Prishtina dhe Beogradi paralelisht ndajnë miliona euro për katër komunat veriore të banuara me shumicë serbe, Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovica e veriut. Por,...

Sa janë pagesat në shtetet e Ballkanit dhe Evropës për autostradat, tunelet dhe urat?

Kush udhëton me makinën e tij ose ndonjë automjet tjetër drejt Evropës, duhet të përllogarisë edhe taksat rrugore për përdorimin e autostradave, tuneleve ose...

“Pa Ujmanin, ndalet ekonomia e Kosovës”

Liqeni i Ujmanit është shndërruar kohët e fundit në mollë sherri mes Kosovës dhe Serbisë. Këtë dëshmojnë edhe deklaratat e politikanëve. Po cila është...

Analizë në “The New York Times”: Një plan ofensiv për Ballkanin që SHBA-ja duhet...

Profesori i çështjeve ndërkombëtare në Universitetin Georgetown, Charles A. Kupchan, i cili është edhe anëtar i lartë në Këshillin për Marrëdhënie të Jashtme, ka...

Rruga e Kombit s’është autostradë dhe nuk mund të tarifohet

Nga 17 shtatori i këtij viti nis tarifimi në autostradën Milot-Morinë. Privilegje do të gëzojnë vetëm invalidët e punës dhe shtresat në nevojë...

Në kohën bashkëkohore, 4 dijetarë meritojnë epitetin “Dijetarë të Islamit”

Prof.Dr. Mustafa ez-Zerka Në kohën bashkëkohore, 4 Dijetarë meritojnë epitetin "Dijetarë të Islamit"? Me të vërtetë katër prej dijetarëve të njohur të kësaj kohe mund të...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
173AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Analisti në RTK me një pyetje të “butë” për Thaçin: Si po e bëni...

Një debat i qetë dhe pa pyetje provokuese është zhvilluar mbrëmë në Radio Televizionin e Kosovës ku i ftuar ishte presidenti i Republikës, Hashim...

Vikendi pritet të jetë i nxehtë dhe me vranësira

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot dhe nesër situata meteorologjike vazhdon të mbetet e pandryshuar. Gjatë ditës parashihet të ketë vranësira më të...

Vrasja e Almirit 4-vjeçar, thirret seancë me 1 tetor

Ankesa e familjes së vogëlushit 4-vjeçar Almir Aliu, i cili u shkel me makinë nga personi Boban Iliq, për vendimin e shkallës së parë...

Pacolli: Shteti t’ua heqë paratë veteranëve të rrejshëm

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i punëve të jashtme, Behgjet Pacolli ka propozuar se nëse zbulohet se në lista ka veteranë të rrejshëm, mjetet...

Mesazhi i Delawies: Nuk keni kë ta fajësoni për dështimet tuaja

Ambasadori në largim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, sot në njërin ndër fjalimet e fundit në këtë pozitë, porositi liderët dhe...

Djali dënohet me burg pasi braktisi të atin

Një shtetas kinez u dënua me dy vite burg pasi la krejt të vetëm babain e moshuar, një zbatim i rrallë i ligjit, që...

”PISA 2018” mban nën ethe Kosovën

Testi i “PISA” është testi kryesor ndërkombëtar për edukimin fillor dhe të mesëm. Ai dëshmon se në çfarë pozite renditet shteti në bazë të...