Kosova nën ethet e liberalizimit të vizave, kjo është sfida e fundit

Vendimmarrja nga Këshilli i Ministrave për heqjen apo jo të vizave për Kosovën, mbetet faza më problematike për vendin tonë. Çështja e liberalizimit të vizave...

“Të paktën 15 kompani amerikane do të investojnë miliarda dollarë në Turqi”

Kryetari i Shoqatës Turko-Amerikane të Biznesmenëve (TABA-AmCham), Ali Osman Akat, ka deklaruar se të paktën 15 kompani amerikane në nivelin holding do të investojnë...

Edhe ky dimër me ajër të ndotur

Autoritetet e Kosovës ende nuk kanë një pasqyrë të saktë rreth ndotësve më të mëdhenj të ajrit. Viteve të fundit, stina e dimrit për disa...

Crane: T’i rikthehemi urtësisë osmane për një model turk nga Atlantiku deri në Kinë

Robert Dickson Crane, këshilltar i ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Richard Nixon, sugjeroi të mërkurën një rikthim në urtësinë e Shtetit Osman...

Shtesat për fëmijë, në një të ardhme të afërt

Përfaqësues të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale në Kosovë bëjnë të ditur për Radion Evropa e Lirë se në një të ardhme të...

Këto gjërat mund ta pengojnë Kosovën që këtë vit të marrë liberalizimin

Më 17 shtator të këtij viti, Grupi Punues për Vizat (COWEB), i cili funksionon në kuadër të Këshillit të Bashkimit Evropian, kishte vizituar Kosovën...

Plani i Serbisë për 10 komunat serbe në Kosovë, investime qindra milionëshe

Qeveria e Serbisë ka planifikuar të investojë miliona euro në komunat me shumicë serbe në Kosovë. Kjo është konfirmuar edhe gjatë vizitës së fundit të...

Drejtori i Policisë s’mund t’ua ndalojë policëve praktikimin e fesë

Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, ndër deklaratat e para pas marrjes së kësaj pozite, kishte thënë se policëve nuk do t’u lejohet...

Në Serbi për një vit afro 10 miliardë euro investime, Kosova po merret me...

Shtetet e fuqishme botërorë për vetëm një vit kanë investuar afro 10 miliardë euro në Serbi. Kështu ka shkruar përmes një postimi në “Facebook”,...

Ushqimet në çantën e fëmijëve për në shkollë

Pushimet mbaruan dhe shkolla dhe puna i rikthehen rutinës. Në mëngjes, përveç punëve të përditshme, tashmë do duhet të përgatisni dhe ushqimin për fëmijët...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
174AbonentëAbonohu

Artikujt e fundit

Eksklusive: Greqia financon portale në Shqipëri

Top Channel mëson se Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po diskutohet...

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, të premten realizoi vizitë inspektuese në punimet e zgjatjes së pistës së Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem...

Konfiskohet armë dhe municion në Pejë, arrestohen disa persona

Policia e Kosovës, respektivisht stacioni policor në Pejë në bashkëpunim me njësitet tjera dhe qytetarët, gjatë javës së fundit ka arritur që të identifikojë...

Shtesa prej 10 euro nuk mbulon shpenzimet esenciale për rritjen e fëmijëve

htesa prej 10 euro në muaj për fëmijët në Kosovë po konsiderohet e pamjaftueshme për nevojat elementare për rritjen e tyre, duke pasur parasysh...

Gjermani, urdhërohet tërheqja nga tregu i 73 mijë makinave Opel

Autoriteteti i transportit në Gjermani deklaroi tha të premten se kishte urdhëruar prodhuesin e makinave Opel të të tërheqë 73.000 automjete diezel në mbarë...

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Lista Serbe ka paralajmëruar ankesë në Gjykatën Kushtetuese pasi Parlamenti i Kosovës dje i ka miratuar në parim tri projektligjet e propozuara nga Qeveria...

Mbesa e Musolinit kërcënon njerëzit që ofendojnë udhëheqësin fashist

Mbesa e Musolinit ka kërcënuar se do të denoncojë në polici të gjithë njerëzit që do të guxojnë të ofendojnë udhëheqësin fashist. Alessandra Mussolini u...