Varësia nga telefonat mobilë shkakton depresion dhe ankth

0
Një në katër të rinj ose mesatarisht 23 për qind e fëmijëve dhe të rinjve, është i varur nga telefonat inteligjentë, sipas...

Qytetet “përpijnë” 75 për qind të të gjitha burimeve të tokës

0
Derisa qytetet mbulojnë vetëm 3 për qind të tokës, ato konsumojnë 75 për qind të burimeve natyrore, tha sot ministri turk i...

A është Shqipëria në “Unazën e Zjarrit”, zonë e prirur për tërmete?

0
Shqipëria është goditur nga një tërmet shkatërrimtar që ka për pasojë së paku 25 jetë të humbura, qindra të lënduar dhe qindra...

Çrregullimi i ditëve pa diell – ja pse ndjehemi pa disponim në vjeshtë

0
Nëse ditët e ftohta dhe pa diell të vjeshtës së vonë ju bëjnë me humor të keq, ka mundësi që eni një çrregullim...

Duhani e dyfishon rrezikun e depresionit

0
Konsumimi i cigares mund të ndikoj në zhvillimin e depresionit dhe skizofrenisë. Kjo sipas një studimi të fundit, shkruan Dailymail.

Për herë të parë, dy gra dalin së bashku në një udhëtim hapësinor

0
Astronautet amerikane Christina Koch dhe Jesica Meir kanë dalë nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor për të bërë një riparim, që do të thotë...

Çmimi Nobel për Ekonomi iu ndahet Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kremer

0
Fitues të çmimit Nobel 2019 për Ekonomi, janë shpallur Abhijit Banerjee, Esther Duflo and Michael Kremer. Ky çmim treshes...

Vrasësi i kohërave moderne: Kush fshihet pas vdekjes së kaq shumë njerëzve

0
Sëmundjet e zemrës konsideroheshin deri tani shkaktari kryesor i vdekjeve në botë. Por studimet e fundit tregojnë se në...

Kirurgët ndajnë binjaket/ 3 vjeçaret ishin të bashkuar në kokë

0
Dy binjake nga Bangladeshi, të bashkuar në kokë, janë ndarë pas një operacioni kompleks të kryer nga kirurgët hungarezë. Këta të fundit...

Shkencëtarët krijojnë thjerrëza që zmadhohen kur hapni dhe mbyllni sytë

0
Shkencëtarët kanë krijuar lente të kontaktit që mund të kontrollohen nga lëvizjet e syve, duke përfshirë mbylljen dhe hapjen e syve (...