Sekretet e shamisë sipas studimeve shkencore

0
Një studim i ri shkencor ka vërtetuar se gruaja, që bart shaminë dhe është kureshtare për këtë, ndjehet psikikisht dhe emocionalisht më mirë në...

Jupiteri, planeti më i vjetër, zbulohet më shumë rreth tij (VIDEO)

0
Deri tani dihej se planeti gjigand i Jupiteit kishte 67 hëna, por tani doli se janë 69. Astronomët kanë zbuluar edhe dy hëna të reja...

Tani Google ju tregon Kiblën (Foto, app)

0
Google ka hapur një aplikacion për t'ju ndihmuar të gjeni Kiblën - drejtimin për ta falur namazin. Shfrytëzuesit e telefonisë celulare tani mund ta dijnë...

Studentët turq konstruktojnë robotin që kujdeset për shtëpinë

0
Një ekip studentësh nga Universiteti Bilkent në Ankara ka konstruktuar një robot i cili mund të punojë si dado, kujdestar shtëpie madje edhe si...

Një vezë në ditë ndikon në zgjatjen e trupit

0
Studiuesit thonë se tek foshnjat dhe fëmijët të cilët kanë probleme me zhvillimin, një vezë në ditë mund të ndikojë pozitivisht në zhvillimin dhe...

10 vendet më misterioze, për të cilat askush nuk jep spjegim (FOTO)

0
Toka kurrë nuk ndalon duke na befasuar. Çdo cep i planetit ofron një lloj veçorie natyrore të pashpjegueshme. Disa nga këto vende janë sfiduese për...

Ja sa shpenzohet në mbarë botën për trajtimin e kancerit

0
Shpenzimet vjetore globale lidhur me trajtimet e kancerit arrijnë në 100 miliardë dollarë, thuhet në një raport. Në të gjithë botën, kostoja e trajtimeve të...

Ky është superilaçi, 1.000 herë më i fortë sesa antibiotiku

0
Shkencëtarët amerikanë kanë përmirësuar një antibiotik të rëndësishëm, me shpresën se krijimi i një superilaçi do t’i japë fund kërcënimit të patogjenëve rezistentë ndaj...

Dy detet që nuk përzihen me njëri tjetrin! Pse ndodh kjo dukuri? Përmendja e...

0
Shumë prej nesh e kanë të qartë pamjen midis dy deteve të cilët bashkohen me njëri-tjetrin. Si ndodh kjo dukuri? Të shumta kanë qënë...

A është dron apo flutarake? (VIDEO)

0
A eshte dron apo flutarake? "Fotokite" eshte i pari dron komercial i cili ben fotografi nga lart, dhe eshte i aprovuar nga FAA per...