Nga momenti në moment toka pritet të shpërthejë

Shkencëtarët që vëzhgojnë një vullkan aktiv në Tanzaninë verilindore kanë paralajmëruar se nga momenti në moment pritet të shpërthejë një vullkan, duke shkaktuar frikë...

Përse ëndërrojmë? Teoria e kujtesës

Shumë studime kanë zbuluar se ëndrrat na ndihmojnë të depozitojmë informacionin. Kur ëndërrojmë, kjo i mundëson trurit tonë që të zhvendosë më shumë informacion...

NASA zbulon vrimat e pazakonta në diell, pasojat e paparashikueshme

NASA thotë se ka identifikuar një vrimë të madhe në diell, e cila ka perimetrin 75,000 milje të gjerë. Vrima është quajtur AR2665 dhe ekspertët...

Super-ajsbergu në fund u shkëput, shkencëtarët japin alarmin

Paralajmërimi ishte dhënë disa muaj më parë dhe tani ka ndodhur: një copë e madhe akulli është shkëputur nga platforma e Antarktidës Larsen C. Sipas...

Cili është shkaku kryesor i kancerit për të cilin nuk flet askush

Shkaku kryesor i kancerit është zbuluar që në vitin 1931, por askush nuk flet për këtë Shumë pak njerëz në të gjithë botën e dinë...

Hulumtim, nuhatja e ushqimit shkakton shtim të peshës trupore

Shkencëtarët amerikanë kanë treguar se nuhatja e ushqimit ka lidhje me ngrënien e tepërt. Shkencëtarët e Kampusit në Berkeley të Universitetit të Kalifornisë në SHBA...

Hulumtim, truri i psikopatëve punon më ndryshe

Shkencëtarët zbuluan se truri i personave me çrregullime psikotike punon më ndryshe dhe se kjo mund të çojë në dhunë. Në një artikull të publikuar...

Sa shumë ecim gjatë gjithë jetës sonë?

Sipas një studimi të ACSM (Kolegji Amerikan i Mjekësisë Sportive), një person aktiv përshkon mesatarisht në jetën e tij rreth 120.000 km, ose tri...

Ky meteor u gjet në kopshtin e një familjeje

Shkencëtarët i ka entuziazmuar zbulimi i një meteori 500 gramësh, në kopshtin e pasëm të një shtëpie në Holandë. Ata janë të bindur se...

Misteri i Qabes

Kur Neil Armstrong për herë të parë ka udhëtuar në hapësirë dhe ka marrë fotografitë e planetit Tokë, ai tha: "Planeti Tokë është i...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
75AbonentëAbonohu

3 Artikujt e fundit

Dhuna në familje, rezultat i diskriminimit gjinor

Familja përkufizohet nga një grup individësh i lidhur nga gjaku ose nga martesa, që jetojnë bashkë, bashkëpunojnë ekonomikisht dhe ndajnë përgjegjësitë për të rritur...

Si duhet të reagoni gjatë tërmeteve?

Informohuni mbi klasifikimin sizmik ku ndodhet vendi ku jeton. Duhet të dish se si të ndërtosh një ndërtesë që i reziston lëkundjeve të mëdha...

Pse duhet të hani pasul

Pasuli ndoshta është ushqimi me i përdorshëm i shqiptarëve. Por duke ditur vetitë shëndetësore që ne marrim prej tij, ju do të kuptoni se...