Ky është telefoni më i madh në botë (VIDEO)

Ky telefon befasues është ekspozuar në një festival me 16 shtator të vitit 1988, për të festuar ditëlindjen e 80-të të kompanisë së sigurimeve...

Qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar

Duke u bazuar në çmimet e 160 produkteve dhe shërbimeve duke përfshirë ushqimet, pijet, veshjet, pajisjet shtëpiake dhe produkte të tjera të kujdesit personal,...

Përse ëndërrojmë? Teoria e kujtesës

Shumë studime kanë zbuluar se ëndrrat na ndihmojnë të depozitojmë informacionin. Kur ëndërrojmë, kjo i mundëson trurit tonë që të zhvendosë më shumë informacion...

Vendosja e kripës në shampo zgjedhë një nga problemet më të mëdha me flokë

Kripa është përdorur vetëm në ushqim, por sot ka përdorim edhe më të gjerë. Për shembull, vendosja e kripës në produktet kozmetike mund te përmirësoj...

Mos i blini këto produkte në supermarkete

E keni vënë re që kur diçka është e paketuar bukur të gjithë priremi ta blejmë atë? Kjo ndodh rëndom në supermarkete, teksa jemi...

NASA zbulon vrimat e pazakonta në diell, pasojat e paparashikueshme

NASA thotë se ka identifikuar një vrimë të madhe në diell, e cila ka perimetrin 75,000 milje të gjerë. Vrima është quajtur AR2665 dhe ekspertët...

Sa i shëndetshëm është sistemi financiar global?

LONDËR – Në javët e fundit, politikëbërësit në të dy anët e Atlantikut kanë pohuar se sistemi financiar është i shëndoshë dhe i qëndrueshëm....

Ky është ishulli ku ndalohet hyrja e grave

Ishulli japonez Okinoshima të dielën e kaluar ishte marrë nën përkujdesjen e UNESCO’s, edhe pse në këtë ishull, gratë e kanë të ndaluar të...

Super-ajsbergu në fund u shkëput, shkencëtarët japin alarmin

Paralajmërimi ishte dhënë disa muaj më parë dhe tani ka ndodhur: një copë e madhe akulli është shkëputur nga platforma e Antarktidës Larsen C. Sipas...

Google Allo po vjen edhe në ueb dhe desktop

Google ka konfirmuar se Allo për ueb / desktop do të lansohet së shpejti. Konfirmimi erdhi në formën e një cicërime nga Amit Fulay,...