Makinat e së ardhmes: Me “tru peshku”

Nuk duket se është e largët dita kur makinat pa shofer do të zotërojnë rrugët. Një pikë referimi për një lëvizje të automatizuar më të...

Makina më e lirë në botë nuk prodhohet më

Dhjetë vjet pasi Tata Nano u hodh në treg për 1.500 dollarë, prodhimi tani është i mbyllur. Prodhuesi indian i makinave Tata Motors ka mbyllur...

Opel prezanton të ardhmen (Foto)

Opel ka prezantuar konceptin e makinës GT X Experimental, që sipas markës gjermane do të jetë e ardhmja e automobilëve. Me një dizajn të ri...

Audi E-Tron: karakteristikat, enterieri dhe ngasja

Audi E-Tron është modeli i parë i prodhimit tërësisht elektrik që prodhon marka gjermane. Audi E-Tron nisi prodhimin më 3 shtator në fabrikën në Belgjikë...

Toyota njofton modelin e ri, Carolla arrin brenda pak ditëve

Gjiganti japonez, Toyota ka njoftuar modelin e ri, Toyota Carolla. Makina së pari do të zbulohet në një panair kinez në qytetin e Guangzhus,...

Mercedes-AMG E63 S garon me BMW M5 (Video)

Pavarësisht se sa modele të fuqishme konkurrojnë, drejtuesit e vërtetë të segmentit D janë Mercedes E-Class dhe seria BMW 5. Ky është rasti me versionet...

Volkswagen mbyll deri në 7000 vende pune

Prodhuesi gjerman i automjeteve Volkswagen AG ka paralajmëruar se në katër vitet e ardhshme do të shkurtojë deri në 7000 vende pune,...

Ford lanson veturën e re, ja për sa sekonda i arrin 100 km/h

Kompania prodhuese e automobilave ‘Ford’ ka sjellur modelin e ri të serisë ‘Focus ST’, me përmirësime të theksuara. Me...

Makina e parë fluturuese ka shpejtësi prej 321 kilometra në orë

Makina e parë në botë që mund të “fluturojë” dhe të vozitet “me një shpejtësi të lartë prej 321 kilometra në orë...

Çdo e gjashta veturë në vitin 2025 do të jetë elektrike

Për më pak se një dekadë, tregu i pjesëmarrjes së automobilave elektrikë në shitjen globale të automjeteve të reja do të arrijë në 16...