Ish refugjatja nga Kosova, histori suksesi në Amerikë

0
Ndërsa 2018-a shënon 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, në mendje të vijnë mijëra refugjatë që u detyruan të largohen nga lufta dhe të...

Java e Shkencës në Kosovë dominohet nga publikuesit në revistat e gjysheve

0
Në Edicionin e 10-të të Javës së Shkencës shumica e prezantuesve me punimet e tyre, kanë publikuar punime shkencore më parë në revistat boshnjake...

Maturantët nën ethet e testit të Maturës – VIDEO

0
https://youtu.be/XZ_r5IUkzH0 Provimi i maturës shtetërore tashmë po afrohet. Provimi i maturës është një sfidë dhe një moment i rëndësishëm në jetën e nxenesve, sepse rezultatet...

E pabesueshme cfarë u bëjnë në shkollat gjermane fëmijëve hiperaktiv (Video)

0
Fëmijët hiperaktivë janë në rritje në Gjermani dhe disa shkolla kanë vendosur të adoptojnë një rregull mjaft kontavers, mbajtjen e një xhupi plot me...

KFOR-i Turk rinovon klasat e shkollës “Haziz Tola”

0
Në Prizren sot u bë përurimi i nëntë klasave të katit të dytë të shkollës fillore "Haziz Tola", të rinovuara dhe të pajisura nga...

Nigeri, mbi 70 milionë persona janë analfabetë

0
Në Nigeri, shtet në Afrikën Perëndimore, me rreth 200 milionë banorë, mbi 70 milionë janë analfabetë, transmeton Anadolu Agency (AA). Sekretari i përgjithshëm i Komisioni...

Keni probleme me fëmijët per detyrat e shtëpisë? Ja disa ide!

0
Disa prindër problemin kryesor me fëmijët e tyre e kanë rreth detyrave të shtepisë! Shpesh herë femijët pasi që të perfundojnë orarin e mësimit...

Inspektorati i Arsimit: UBT-ja pranoi jashtëligjshëm 1377 studentë

0
Afro 1400 studentë më shumë sesa kuota e lejuar i ka regjistruar Kolegji UBT në vitin akademik 2018/2019, thuhet në kallëzimin penal...

Profesoresha Eliza Hoxha zbulon metodën e sofistikuar të kopjimit nga studentët (Foto)

0
Nxënësit apo studentët të cilët nuk janë të përgatitur për t’iu nënshtruar provimeve të ndryshme, mundohen të gjejnë mënyra të tjera për të mbushur...

Nëse doni një vend pune largojini këto të dhëna nga CV-ja

0
Para se të keni vendosur që të aplikoni për një vend pune, sigurisht se interesoheni që të dilni sa më të përgatitur para punëdhënësit...

Artikujt e fundit