Etika në vendin e punës

Vendi i punës është një nga vendet më të rëndësishme në jetën tonë. Ne shpenzojmë pothuajse 1/3 për gjysmën e jetës sonë në vendin...

Libri dhe shoqëria shqiptare

Prof. Dr. Adnan Ismaili Libri ka qenë shkaktari kryesor që shoqëria shqiptare filloi të mendojë, filloi ta shohë ndryshe lirinë, filloi të lexojë saktë padrejtësinë...

Çfarë do të ndodhte, nëse të gjithë vullkanet do të shpërthenin njëkohësisht?

Ka 1,500 vullkane aktive: mundësia që të zgjohen të gjithë së bashku është e largët. “Nëse kjo do të ndodhte, zinxhiri i reaksioneve do...

Timonin e more, po tani çfarë do?

Fjala greke kubernao, nga e cila ka prejardhjen qeveria dhe qeverisja, do të thotë “të drejtosh me timon”. Etimologjia e fjalës transmeton një imazh...

Frika shkatërron jetën

Një profesor i psikologjisë thoshte se 80% e vendimeve janë të bazuara në frikë e jo në dëshirë. Çfarë ndodh nëse ju nuk u martuat...

A duhet lënë bateria të harxhohet plotësisht për ta rimbushur?

Miti që bateria nuk duhet rimbushur përderisa ka ende energji brenda saj, rezulton të jetë jo i vërtetë. Sot shumica e baterive nuk harxhohet plotësisht...

Kur personaliteti juaj i “tremb” njerëzit

Llojet e fortë ose “kërcënues” të personalitetit kanë një pikëpamje të veçantë në lidhje me botën. Shpesh, vështirësitë ose pengesat që na është dashur...

20 thënie të mençura të të gjitha kohërave

“Ai që nuk ka bërë asnjë gabim, nuk ka provuar asgjë të re” – Albert Einstein“Lavdia jonë më e madhe qëndron jo në faktin...

Dy pyetjet shkencore që nuk kanë përgjigje

As shkenca nuk i ka të gjitha përgjigjet! Disa përdorues të rrjeteve sociale kanë përpiluar një listë me pyetje shkencore të cilat ende nuk...

Gabimi më i madh që bëni me iphone

Një nga gabimet më të mëdha që bëni me iPhone nuk duket në fakt si i tillë, por si i dobishëm. Por miliona njerëz që...

Rrjetet sociale

543,854FansaPëlqeje
75AbonentëAbonohu

3 Artikujt e fundit

Dhuna në familje, rezultat i diskriminimit gjinor

Familja përkufizohet nga një grup individësh i lidhur nga gjaku ose nga martesa, që jetojnë bashkë, bashkëpunojnë ekonomikisht dhe ndajnë përgjegjësitë për të rritur...

Si duhet të reagoni gjatë tërmeteve?

Informohuni mbi klasifikimin sizmik ku ndodhet vendi ku jeton. Duhet të dish se si të ndërtosh një ndërtesë që i reziston lëkundjeve të mëdha...

Pse duhet të hani pasul

Pasuli ndoshta është ushqimi me i përdorshëm i shqiptarëve. Por duke ditur vetitë shëndetësore që ne marrim prej tij, ju do të kuptoni se...